پارافین جامد چیست ؟

پارافین مخلوطی از هیدروکربنهای اشباع جامد استخراج شده از نفت خام، با تعداد کربن بین ۲۰ تا ۴۰ می باشد که دارای ظاهری یکنواخت و عاری از هرگونه مواد خارجی بوده و در دمای اتاق جامد است. پارافین  ذوب شده باید مایعی شفاف و عاری از آب، ذرات خارجی و ناخالصی های قابل مشاهده باشد. در علم شیمی معمولاً پارافین با کلمه الکان همراه است که دارای فرمول شیمیایی CnH2n+2 می باشد. نام این ماده از کلمه لاتین affinis+Parum گرفته شده که به معنی فقدان واکنش است و اشاره به طبیعت غیرواکنشگر پارافین دارد.

پارافین جامد که یکی از پر کاربرد ترین مواد شیمیایی در صنعت به حساب میآید طی مراحل مختلفی که بر روی اسلک وکس انجام میشود بدست میآید . انجام دقیق و صحیح تمامی این مراحل در تولید پارافین جامد  مرغوب و با کیفیت ضروری میباشد. پارافین های جامد پس از انجام مراحل تولید و پس از سرد شدن به صورت غالب های 5 کیلویی در میآیند و پس از بسته بندی در کارتن های 30 کیلویی آماده ی ارسال برای مشتری میباشند.

نکات زیادی است که در خرید پارافین جامد باید رعایت شود که از مهم ترین آنها میتوان به رنگ , سختی آن و خشک یا چرب بودن آن اشاره کرد که تمامی مشخصه های ذکر شده در قیمت پارافین جامد تاثیر گذار است برای مثال قیمت پارافین جامد با 3 تا 5 درصد چربی در مقایسه با قیمت خرید پارافین جامد با 1-2 درصد چربی , کمتر است . البته عوامل دیگری نیز در قیمت تاثیر گذار هستند مانند نوع بسته بندی , نوع و کارخانه ی مواد اولیه و…. .

نکات زیادی است که باید در خرید پارافین جامد رعایت کرد که اولین و مهمترین آن تهیه پارافین مناسب برای نوع استفاده از آن است.برای مثال همانطور که ذکر شد پارافین جامد 3-5 درصد روغن از کیفیت و قیمت کمتری نسبت به 1-2% چربی برخوردار است اما برای برخی از موارد استفاده, پارافین مناسب تری به نظر میرسد به همین دلیل هنگام انجام خرید و اطلاع از قیمت مورد استفاده ی خود را به اطلاع کارشناس فروش برسانید.

قیمت پارافین جامد با توجه به بازار مواد اولیه تعیین میشود که با توجه به عدم ثبات در این بازار , پیشنهاد میشود قبل از خرید برای اطلاع از قیمت پارافین با کارشناسان شرکت تماس حاصل شود.

پارافین وکس ماده ایست بی رنگ یا سفید رنگ و بسته به نوع برش نفتی روغن پالایش شده دارای گریدهای مختلفی می باشد. از جمله خواص بارز پارافین وکس مقاومت بالای آن در مقابل آب و بخار بوده که همین خصوصیت باعث گردیده تا به عنوان پوششهای محافظ روی کاغذ نیز مورد استفاده قرار گیرد. پارافین وکس در مقابل بسیاری از اسیدها و قلیاها مقاوم بوده و پوشش مناسبی به عنوان محافظ خوردگی بشکه ها و مخازن صنعتی می باشد. علاوه بر این بدلیل دارا بودن خواص قابل توجهی به عنوان عایق الکتریکی دارای کاربردهای فراوانی بوده و در صنایع مختلف از جمله نساجی نیز مورد مصرف می باشد.

موارد مصرف  : شمع سازی ( پارافین شمع سازی ) ، لاستیک سازی، چسب و هات ملت، عایقهای حرارتی و الکتریکی، پوشش های ضد آب، جوهر سازی، کبریت سازی، کوتینگ کاغذ، رنگ سازی، لوازم آرایشی و بهداشتی و …

پارافین جامد یک ترکیب هیدروکربنی سیر شده که در آن تمامی اتم های کربن موجود در مولکول باپیوند های ساده به یکدیگر متصل اند وپارافین ها یا هیدروکربن های پارافینی را آلکان می گویند.

پارافین به دو شکل جامد و مایع می باشد.

پارافین کلوئیدی از هیدروکربن های انشعابی و پارافین جامد از هیدروکربن های خطی یا زنجیری تشکیل شده است.

پارافین جامد

پارافین جامد که آن را solid paraffin می نامیم ماده ای بی رنگ و نرم است که از نفت، زغال سنگ یا سنگ نفت به دست می‌آید. این محصول در حقیقت از مخلوطی از مولکول‌های هیدروکربن، حاوی بین بیست تا چهل اتم کربن، تشکیل شده است.

پارافین جامد در دمای معمولی یا دمای اتاق به حالت جامد است. شروع نقطه ی ذوب این محصول در بالای 37 درجه سانتیگراد (99 درجه فارنهایت) است. همچنین نقطه جوش پارافین جامد  بالای 370 درجه سانتیگراد (698 درجه فارنهایت) است. پارافین در حالت جامع خود کاربردهای فراوانی دارد. از رایج ترین کارکردهای این محصول می توان به روانکاری، عایق سازی الکتریکی و شمع اشاره کرد. پارافین به حالت جامع در هنر نیز کاربرد دارد. برای مثال محصول جامد پارافین را می توان رنگ کرد و سپس از مواد به دست آمده می توان مداد رنگی تولید کرد. گرچه این ماده به صورت مستقیم یکی از فراورده های نفتی است اما در اصل solid paraffin متمایز از نفت سفید و سایر فرآورده های نفتی است.

از این ماده نمی توان به عنوان سوخت استفاده کرد. حالت جامد پارافین قابلیت اشتعال دارد اما به اندازه ای نیست که بتوان از آن به عنوان منبع مولد برای تولید انرژی گرمایشی استفاده کرد.

پارافین جامد

از solid paraffin عمدتاً به عنوان روان کننده در کارخانجات، کارگاهها و محیط های مختلف صنعتی استفاده می شود. از این نوع پارافین می توان برای روغن کاری تیغه هایی که کاغذ را برش می دهند و در اختلاط مکانیکی استفاده کرد. گرچه توصیه شده از پارافین مایع استفاده شود اما solid paraffin نیز در این موارد کاربرد فراوانی دارد.

انواع پارافین جامد

solid paraffin انواع زیادی دارد. دسته بندی این محصول بستگی به گرید، رنگ و بو، کاربرد و موارد دیگری نیز دارد. در بازار انواع زیادی پارافین به شکل جامد وجود دارد گرچه همگی به نام جامد شناخته می شوند. اولین محصول solid paraffin رایج در بازار پارافین اسلب است که در حالت تخته ای موجود می باشد. حالت دوم حالت خورد و ریز است. حجم این ماده در حالت خورد و ریز در مقایسه با پارافین اسلب نسبتاً کم تر می باشد. البته این پارافین ها به راحتی ذوب می شوند و استفاده از آن راحت است.

علاوه بر دو مورد ذکر شده در بالا، برخی شرکت ها محصول ستونی جامد را نیز تولید می کنند.

نقاط ذوب پارافین جامد

solid paraffin به وکس خوراکی، پارافین کاملا تصفیه شده، پارافین نیمه تصفیه شده، پارافین صابون و دسته های دیگر تقسیم می شود. هر دسته از این انوع پارافین نقطه ذوب منحصر به فرد خود را دارد. با توجه به نقطه ذوب، این پارافین ها در 52، 54، 56، 58، 60، 62، 64 درجه سانتیگراد ذوب می شوند. معمولاً  2 درجه بین نقاط ذوب پارافین جامد اختلاف وجود دارد. نقاط ذوب مختلف، بر انواع مختلف این ماده، اثرات متفاوتی نیز خواهند داشت.

محتویات نفتی پارافین جامد

محتویات نفتی پارافین جامد به مقدار هیدروکربن های کم ذوب موجود در این نوع پارافین ارتباط دارد.  محتویات نفتی بیش از هر چیزی بر رنگ و ثبات ماده ی این محصول تأثیر می گذارد. علاوه بر این مشتقات و محتویات نفتی به کار رفته، سختی این ماده را کاهش دهد. از همین رو، خمیره ی پارافین جامد حاوی نفت است که در ابتدا می باید از کسر خلاء خارج شده باشد. سپس متخصصان با فرایند تعریق یا روش های رایج نفت زدایی، میزان نفت موجود در این محصول را کاهش می دهند. با این حال، بیشتر محصولات پارافینی و همچنین پارافین جامد باید حاوی مقادیر کمی نفت نیز باشند. این مقادیر در بهبود اثربخشی پارافین، براقیت و آزادسازی از قالب کاربرد دارند.

انواع پارافین جامد

خواص پارافین جامد

همانطور که پیشتر نیز عنوان شد پارافین جامد ماده ای بسیار کاربردی، طبیعی و خالص است. در حقیقت چون این ماده پارافین از نفت سفید به دست می آید ماده ای هیدروکربنی به شمار می رود. مواد هیدروکربنی مانند پارافین جامد در شرایط طبیعی کاملاً بی ضرر هستند و فواید زیادی نیز در خود دارند.

به صورت کلی پارافین به صورت جامد را موم پارافین، موم جامد و پارافین وکس نیز می نامند. در شیمی این ماده در دسته ی آلکان ها قرار می گیرد و حاصل ترکیبات شیمیایی خاصی نیست. پارافین کاربردهای مختلفی در صنعت، کشاورزی، مصارف انسانی و پزشکی دارد. برای روغن کاری در قطعات صنعتی، تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، درمانی و فیزیوتراپی، صنایع دستی و شمع، صنایع لاستیک سازی، کبریت سازی، پارافین در سیم و کابل، رزین و رنگ و چسب، صنایع دفاعی و از این محصول بی نظیر استفاده می شود.