پارافین جامد مخلوطی از هیدروکربن‌های اشباع جامد استخراج شده از نفت خام، با تعداد کربن بین ۲۰ تا ۴۰ است که دارای ظاهری یکنواخت و عاری از هرگونه مواد خارجی بوده و در دمای اتاق جامد است. پارافین ذوب شده باید مایعی شفاف و عاری از آب، ذرات خارجی و نا‌خالصی‌های قابل مشاهده باشد. در علم شیمی معمولا پارافین با کلمه الکان همراه است که دارای فرمول شیمیایی CnH٢n+٢ است. نام این ماده از کلمه لاتین affinis+Parum گرفته شده که به معنی فقدان واکنش است و اشاره به طبیعت غیرواکنشگر پارافین دارد.

این پارافین که یکی از پر کاربرد‌ترین مواد شیمیایی در صنعت به‌حساب می‌آید طی مراحل مختلفی که بر روی اسلک وکس انجام می‌شود، بدست می‌آید. انجام دقیق و صحیح تمامی این مراحل در تولید پارافین جامد  مرغوب و با‌کیفیت ضروری است. پارافین‌های جامد پس از انجام مراحل تولید و پس از سرد شدن به‌صورت غالب‌های ۵ کیلویی در می‌آیند و پس از بسته‌بندی در کارتن‌های ٣٠ کیلویی آماده‌ی ارسال برای مشتری هستند.

موم پارافین چیست؟

موم پارافین کاملاً تصفیه شده یا موم سفید تصفیه شده، با ظاهر جامد سفید، گلوله‌ای و دانه‌ای شناخته می‌شود. این محصولات دارای ویژگی‌هایی همچون نقطه ذوب بالا، محتوای کم روغن، عدم چسبندگی در دمای اتاق، تعریق و چربی، مقاومت در برابر آب و رطوبت و عایق الکتریکی مناسب هستند.

با انجام فرآیند تصفیه عمیق، موم پارافین کاملاً تصفیه شده دارای مقدار کمی از هیدروکربن‌های معطر حلقه‌ای است. پایداری شیمیایی، پایداری نور و ثبات حرارتی این محصول نیز بسیار خوب است. علاوه بر آن، انعطاف پذیری خوب، رنگ سفید، دارای مقاومت بالا، بدون ناخالصی و رطوبت مکانیکی و بدون بو می‌باشد.

موم پارافین کاملاً تصفیه شده با استفاده از حلال‌هایی مانند بنزن، اتر، کلروفرم، دی‌سولفید کربن، تتراکلرید کربن، سقز، نفت و روغن‌های محلول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات خرید پارافین جامد

نکات زیادی است که در خرید پارافین‌های جامد باید رعایت شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به رنگ، سختی آن و خشک یا چرب بودن آن اشاره کرد که تمامی مشخصه‌های ذکر شده در قیمت پارافین تاثیر‌گذار است. برای مثال قیمت پارافین با ٣ تا ۵ درصد چربی در مقایسه با قیمت خرید پارافین با ١-٢ درصد چربی، کمتر است. البته عوامل دیگری نیز در قیمت تاثیر‌گذار هستند مانند نوع بسته‌بندی، نوع و کارخانه‌ی مواد اولیه و…..

نکات زیادی است که باید در خرید پارافین رعایت کرد که اولین و مهم‌ترین آن تهیه پارافین مناسب برای نوع استفاده از آن است. برای مثال همانطور که ذکر شد پارافین ٣-۵ درصد روغن از کیفیت و قیمت کم‌تری نسبت به ١-٢% چربی برخوردار است اما برای برخی از موارد استفاده، پارافین مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

قیمت پارافین‌های جامد با توجه به بازار مواد اولیه تعیین می‌شوند که با توجه به عدم ثبات در این بازار، پیشنهاد می‌شود قبل از خرید برای اطلاع از قیمت پارافین با کارشناسان شرکت آرش محیا تماس حاصل شود.

پارافین وکس ماده‌ای است بی‌رنگ یا سفید رنگ و بسته به نوع برش نفتی روغن پالایش شده دارای گرید‌های مختلفی است. از‌جمله خواص بارز پارافین وکس مقاومت بالای آن در مقابل آب و بخار بوده که همین خصوصیت باعث گردیده تا به‌عنوان پوشش‌های محافظ روی کاغذ نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پارافین وکس در مقابل بسیاری از اسید‌ها و قلیا‌ها مقاوم بوده و پوشش مناسبی به‌عنوان محافظ خوردگی بشکه‌ها و مخازن صنعتی است. علاوه بر این بد‌لیل دارا بودن خواص قابل توجهی به‌عنوان عایق الکتریکی دارای کاربرد‌های فراوانی بوده و در صنایع مختلف از‌جمله نساجی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد مصرف آن در شمع‌سازی (پارافین شمع‌سازی)، لاستیک‌سازی، چسب و هات ملت، عایق‌های حرارتی و الکتریکی، پوشش‌های ضد آب، جوهر‌سازی، کبریت‌سازی، کوتینگ کاغذ، رنگ‌سازی، لوازم آرایشی و بهداشتی و ….

پارافین‌های جامد ترکیب هیدروکربنی سیر شده هستند که در آن تمامی اتم‌های کربن موجود در مولکول باپیوند‌های ساده به یکدیگر متصل‌اند و پارافین‌ها یا هیدروکربن‌های پارافینی را آلکان می‌گویند. پارافین به دو شکل جامد و مایع تولید می‌شود. پارافین کلوئیدی از هیدروکربن‌های انشعابی و پارافین جامد از هیدروکربن‌های خطی یا زنجیری تشکیل شده است.

این پارافین که آن را solid paraffin می‌نامیم ماده‌ای بی‌رنگ و نرم است که از نفت، زغال سنگ یا سنگ نفت به‌دست می‌آید. این محصول در حقیقت از مخلوطی از مولکول‌های هیدروکربن، حاوی بین بیست تا چهل اتم کربن تشکیل شده است.

solid paraffin در دمای معمولی یا دمای اتاق به حالت جامد است. شروع نقطه‌ی ذوب این محصول در بالای ٣٧ درجه سانتیگراد (٩٩ درجه فارنهایت) است. همچنین نقطه جوش پارافین جامد  بالای ٣٧٠ درجه سانتی‌گراد (٦٩٨ درجه فارنهایت) است.

پارافین در حالت جامع خود کاربرد‌های فراوانی دارد. از رایج‌ترین کارکرد‌های این محصول می‌توان به روانکاری، عایق‌سازی الکتریکی و شمع اشاره کرد. پارافین به حالت جامع در هنر نیز کاربرد دارد. برای مثال محصول جامد پارافین را می‌توان رنگ کرد و سپس از مواد به‌دست آمده می‌توان مداد رنگی تولید کرد. گرچه این ماده به‌صورت مستقیم یکی از فراورده‌های نفتی است اما در اصل solid paraffin متمایز از نفت سفید و سایر فرآورده‌های نفتی است.

از این ماده نمی‌توان به‌عنوان سوخت استفاده کرد. حالت جامد پارافین قابلیت اشتعال دارد اما به‌اندازه‌ای نیست که بتوان از آن به‌عنوان منبع مولد برای تولید انرژی گرمایشی استفاده کرد.

از solid paraffin عمدتا به‌عنوان روان کننده در کارخانجات، کارگاه‌ها و محیط‌های مختلف صنعتی استفاده می‌شود. از این نوع پارافین می‌توان برای روغن‌کاری تیغه‌هایی که کاغذ را برش می‌دهند و در اختلاط مکانیکی استفاده کرد. گرچه توصیه شده از پارافین مایع استفاده شود اما solid paraffin نیز در این موارد کاربرد فراوانی دارد.

پارافین‌ جامد تولید شده توسط شرکت آرش محیا

دسته بندی پارافین‌های جامد

solid paraffin انواع زیادی دارد. دسته‌بندی این محصول بستگی به گرید، رنگ‌و‌بو، کاربرد و موارد دیگری نیز دارد. در بازار انواع زیادی پارافین به شکل جامد وجود دارد گرچه همگی به نام جامد شناخته می‌شوند. اولین محصول solid paraffin رایج در بازار پارافین اسلب است که در حالت تخته‌ای موجود است.

حالت دوم حالت خورد و ریز است. حجم این ماده در حالت خورد و ریز در مقایسه با پارافین اسلب نسبتا کم‌تر است. البته این پارافین‌ها به‌راحتی ذوب می‌شوند و استفاده از آن راحت است. علاوه بر دو مورد ذکر شده در بالا، برخی شرکت‌ها محصول ستونی جامد را نیز تولید می‌کنند.

نقاط ذوب پارافین‌های جامد

solid paraffin به وکس خوراکی، پارافین کاملا تصفیه شده، پارافین نیمه‌تصفیه شده، پارافین صابون و دسته‌های دیگر تقسیم می‌شود. هر دسته از این انوع پارافین نقطه ذوب منحصر‌به‌فرد خود را دارد. با توجه به نقطه ذوب، این پارافین‌ها در ۵٢، ۵٤، ۵٦، ۵٨، ٦٠، ٦٢ و ٦٤ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شوند. معمولا  ٢ درجه بین نقاط ذوب پارافین‌های جامد اختلاف وجود دارد. نقاط ذوب مختلف، بر انواع مختلف این ماده، اثرات متفاوتی نیز خواهند داشت.

پارافین‌ جامد و نقطه ذوب آن

محتویات نفتی پارافین‌های جامد

محتویات نفتی پارافین جامد به مقدار هیدروکربن‌های کم‌ذوب موجود در این نوع پارافین ارتباط دارد.  محتویات نفتی بیش از هر چیزی بر رنگ و ثبات ماده‌ی این محصول تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این مشتقات و محتویات نفتی به‌کار رفته، سختی این ماده را کاهش دهد.

از همین رو، خمیره‌ی پارافین جامد حاوی نفت است که در ابتدا می‌باید از کسر خلاء خارج شده باشد. سپس متخصصان با فرایند تعریق یا روش‌های رایج نفت‌زدایی، میزان نفت موجود در این محصول را کاهش می‌دهند. با‌این‌حال، بیشتر محصولات پارافینی و همچنین پارافین جامد باید حاوی مقادیر کمی نفت نیز باشند. این مقادیر در بهبود اثربخشی پارافین، براقیت و آزادسازی از قالب کاربرد دارند.

خواص پارافین‌های جامد

همانطور که پیشتر نیز عنوان شد پارافین جامد ماده‌ای بسیار کاربردی، طبیعی و خالص است. در حقیقت چون این ماده پارافین از نفت سفید به‌دست می‌آید ماده‌ای هیدروکربنی به شمار می‌رود. مواد هیدروکربنی مانند پارافین جامد در شرایط طبیعی کاملا بی‌ضرر هستند و فواید زیادی نیز در خود دارند.

به‌صورت کلی پارافین به‌صورت جامد را موم پارافین، موم جامد و پارافین وکس نیز می‌نامند. در شیمی این ماده در دسته‌ی آلکان‌ها قرار می‌گیرد و حاصل ترکیبات شیمیایی خاصی نیست. پارافین کاربرد‌های مختلفی در صنعت، کشاورزی، مصارف انسانی و پزشکی دارد. برای روغن‌کاری در قطعات صنعتی، تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، درمانی و فیزیوتراپی، صنایع‌دستی و شمع، صنایع لاستیک‌سازی، کبریت‌سازی، پارافین در سیم و کابل، رزین و رنگ و چسب، صنایع دفاعی و از این محصول بی‌نظیر استفاده می‌شود.

مشخصات پارافین جامد

می‌توان گفت پارافین‌های جامد ترکیب کریستالی با شکل ظاهری سفید و سخت هستند که از فرآیند تصفیه نفت به‌دست می‌آیند. در حالت جامد، این ماده چرب و بدون رنگوبو با نقطه ذوب بین ٤٦ تا ٤٨ درجه سانتی‌گراد ظاهر می‌شود. این پارافین در بنزن، گازوئیل، کلروفورم، اتر، کربن و روغن حل می‌شود، اما در مقابل آب و الکل نا‌محلول است.

مدل تجاری پارافین جامد که در علم بافت‌شناسی معمولا استفاده می‌شود، شامل ٢٠ تا ٤٠ گرم کربن است و نقطه ذوب آن بین ۵٦ تا ۵٨ درجه سانتی‌گراد واقع می‌شود. البته پارافین‌های تجاری ترکیبی از پارافین و پلیمر پلاستیکی را در خود جای داده‌اند.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی این پارافین جامد شامل چگالی ٠. ٩٠ گرم بر سانتی‌متر مکعب، نقطه‌جوش ٣٧٠ درجه سلسیوس، و نقطه اشتعال بین ٢٠٠ تا ٢٤٠ درجه سانتی‌گراد می‌شود. همچنین، حلالیت این ماده در آب به مقدار ١ میلی‌گرم بر لیتر محاسبه می‌شود و فرمول شیمیایی آن CnH٢n+٢ است.

تولید پارافین جامد

این پارافین یکی از مواد پرکاربرد و چند منظوره در صنایع مختلف است که از نفت به‌دست می‌آید. این ترکیب کریستالی سفید و سخت، در بسیاری از زمینه‌ها از جمله صنایع بافت، پزشکی و صنایع غذایی استفاده می‌شود. فرآیند تولید پارافین جامد به‌صورتی که این ماده با خصوصیات مناسب خود به‌دست می‌آید، از دو روش اصلی تقطیر و تبلور بدست می‌آید.

  • فرآیند تقطیر

در این روش، قالب موم به‌طور آهسته گرم شده و موم مایع به‌صورت قطره‌ای از آن جدا می‌شود. این موم تقطیرشده حاوی مقادیر کمی ترکیبات گوگرد و مواد اشباع‌نشده است، که باعث کاهش توانایی اکسید شدن و ایجاد رنگ و بوی نامطبوع می‌شود. باقیمانده قالب با دمای بیش از نقطه ذوب حرارت داده می‌شود تا به موم تبدیل شود.

  • فرآیند تبلور

در این روش، موم با حلال‌های مختلف ترکیب می‌شود، مانند کتون که یکی از حلال‌های پرکاربرد برای موم سازی است. با گرم کردن ترکیب کتون و قالب موم، موم به‌طور کامل در آن حل می‌شود. بعد از آن محلول به‌آرامی سرد خواهد شد و بلورهای موم ایجاد می شوند. در این روش، کریستال‌های تولیدشده دارای نقطه ذوب یکسان هستند و پارافین حاصل از این فرآیند به‌صورت بی‌رنگ، بی‌بو و شفاف با نقطه ذوب مشخص تولید می‌شود.

این دو روش متداول در صنعت تولید پارافین به‌کار می‌روند و هرکدام ویژگی‌های خاصی برای محصول نهایی ایجاد می‌کنند.

انواع پارافین های جامد

می توان پارافین جامد را در دو دسته ماکروکریستال (پارافین سبک) و میکروکریستال (پارافین سنگین) تقسیم کرد.
پارافین جامد کریستالی در صنایع مختلف، بهویژه صنعت شمع‌سازی، کاربرد دارد.

این گرید از پارافین، به دلیل خصوصیات شفاف بودن، مقاومت بالا، کمترین میزان چربی نسبت به نوع معمولی و رنگپذیری مناسب، جهت تولید شمع‌های شفاف و باکیفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پارافین همچنین انعطافپذیری مناسبی دارد که در فرآیند تولید شمع‌های پیچیده و ساختاری کاربرد دارد.

ماکروکریستال (پارافین سبک)

پارافین کریستالی، یا همان پارافین سبک، به دلیل کاربردهای خاص خود کمتر شناخته شده است و میزان روغن و چربی آن متغیر است. این نوع پارافین از روش عرق‌گیری به‌دست می‌آید.

میکروکریستال (پارافین سنگین)

پارافین میکروکریستال، یا همان پارافین سنگین، بیشتر شناخته شده و بیش از 90 درصد پارافین‌های موجود در بازار از این نوع هستند. این پارافین نیز بر اساس سفارش مشتری و کاربردهای مختلف می‌تواند درصد چربی و روغن متغیری داشته باشد.

روش تولید این پارافین از طریق فشار صفحات فولادی به اسلک وکس‌های کیسه شده صورت می‌گیرد. همچنین، پارافین جامد با درصدهای مختلف چربی نظیر 0.5 تا 1، 1 تا 3، 3 تا 5، 5 تا 7 و پارافین جامد کریستال و میکروکریستال نیز در بازار موجود است.

پارافین جامد بهداشتی

پارافین جامد بهداشتی برای مصارف آرایشی، بهداشتی و دارویی تولید می‌شود. این نوع پارافین دارای میزان روغن کمتری است که به کیفیت بالاتر و افزایش کارایی در محصولات مرتبط، ازجمله کرم‌ها و لوسیون‌ها، منجر می‌شود. خصوصیات بی‌رنگی، بی‌بویی و قابلیت ایجاد انعطاف در محصولات بهداشتی ازجمله ویژگی‌های این گرید هستند.

پارافین‌ جامد برای استفاده در لوسیون های نرم کننده بدن

پارافین جامد خوراکی

پارافین جامد خوراکی معمولاً در صنایع غذایی و دام و طیور به‌کار می‌رود. این نوع پارافین جامد به دلیل مواد خالص بدون افزودنی‌های غیرخوراکی، در تولید مواد غذایی بهره‌ور است. همچنین، پارافین خوراکی به عنوان یک ماده حفاظتی برای مواد غذایی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و اهمیت بالایی در تغذیه انسان و دام دارد.

پارافین‌ جامد برای استفاده در خوراک دام و طیور

کاربرد پارافین های جامد

پارافین های جامد، با تنوع کاربردهای خود، در صنایع مختلف به‌کارگرفته می‌شوند. ازجمله کاربردها، در سالن‌های آرایشی به‌عنوان نرم‌کننده پوست و برای دست‌ها و پاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، در مصارف درمانی به‌عنوان یک تسکین‌دهنده درد در مفاصل و عضلات به کار می‌رود.

این ماده در تولید شمع، مداد رنگی، کود و سموم دفع آفات نباتی نیز به‌کار می‌رود. در صنایع لاستیک‌سازی از پارافین جامد گرانول استفاده می‌شود و در قرن‌های گذشته، به‌عنوان منبع روشنایی در لامپ‌ها و فانوس‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفت. این ماده بهعنوان چسب، ماده ضدآب، کاغذ موم و پوشش ضدآب برای چوب هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صنایع دفاعی نیز به‌کار می‌رود.

تولید و فروش پارافین جامد

پارافین جامد، با ویژگی‌هایی چون بی‌رنگی، بی‌بویی و بی‌مزه بودن، به‌عنوان یک ماده چندمنظوره و کاربردی در صنایع مختلف تولید و فروخته می‌شود. این ماده از نفت به‌دست می‌آید و در دمای اتاق به‌صورت جامد است. نقطه ذوب پایین این پارافین، آن را به یک انتخاب مناسب در برخی از کاربردها تبدیل کرده است.

در دمای حدود 37 درجه سانتی گراد، پارافین جامد شروع به ذوب شدن می‌کند، که این ویژگی آن را در بسیاری از صنایع، از جمله صنایع بافت و پزشکی، پرکاربرد کرده است. از طرفی شفافیت این ماده، آن را به ماده‌ای مناسب برای کاربردهای مختلف تبدیل کرده و بازار فروش گسترده‌ای برای پارافین جامد ایجاد کرده است.

تهیه پارافین های جامد برای شمع‌سازی

خرید پارافین جامد برای شمع‌سازی از فروشندگان معتبر مواد اولیه شمع، به‌عنوان یک مورد اساسی جهت تولید شمع‌های متنوع، درنظر گرفته می شود. اگر بهدنبال خرید پارافین شمع‌سازی هستید، می‌توانید به شرکت آرش مهیا مراجعه کرده و از تجربه و کیفیت مطمئن آنها بهره‌مند شوید.

آرش مهیا به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان پارافین جامد برای شمع‌سازی با توان تولید بالا و تجربه درخشان در این حوزه، به‌عنوان یک مرجع قابل اعتماد برای خرید و تهیه پارافین شمع‌سازی شناخته می‌شود.

موم پارافین کاملا تصفیه شده جهت تولید مداد رنگی

در صنعت تولید مداد رنگی، انتخاب مواد مناسب برای ساختار آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از مواد که به عنوان اصلی‌ترین عنصر در تهیه مداد رنگی به کار می‌رود، موم پارافین است. اما تفاوت بین موم پارافین خام و موم پارافین کاملاً تصفیه شده چیست؟ موم پارافین کاملاً تصفیه شده، پس از انجام فرآیندهای پالایش و تصفیه، به یک محصول نهایی تبدیل می‌شود که از هرگونه آلاینده، رنگزای مضر و مواد اضافی مبرا است.
به علت ویژگی‌های برجسته‌ای که دارد، موم پارافین کاملاً تصفیه شده به عنوان یک انتخاب محبوب در تولید مداد رنگی شناخته می‌شود:

1. کمبود روغن: موم پارافین کاملاً تصفیه شده حاوی مقدار کمی روغن است که برای استفاده در مداد رنگی بسیار مناسب است. این ویژگی باعث می‌شود موم روی کاغذ پخش نشود و لکه‌ای ایجاد نکند، همچنین رنگی صاف و یکدست ایجاد کند.

2. نقطه ذوب بالا: موم پارافین دارای نقطه ذوب بالایی است، به این معنی که در دمای اتاق در حالت جامد باقی می‌ماند اما با افزایش دما به راحتی ذوب می‌شود. این خاصیت باعث می‌شود استفاده از آن در فرآیند تولید به‌سادگی صورت گیرد.

3. بی بو: موم پارافین کاملاً تصفیه شده بی بو است که آن را برای استفاده در محصولاتی که توسط کودکان استفاده می‌شود، مانند مداد رنگی، ایده‌آل می‌کند.

4. غیر سمی: موم پارافین غیر سمی است که این ویژگی بسیار حیاتی است برای محصولاتی که توسط کودکان استفاده می‌شود.

با توجه به این موارد، موم پارافین کاملاً تصفیه شده باعث ایجاد مداد رنگی با ویژگی‌های عالی شده و انتخابی ایده‌آل برای تولیداتی است که مخصوص کودکان هستند.

ویژگی‌های موم پارافین تصفیه شده

فرآیند تصفیه موم پارافین به منظور حذف مواد معطر، اجسام رنگی و آلاینده‌ها از آن از روش‌هایی مانند کریستالیزاسیون، سفید کردن و هیدراتاسیون استفاده می‌کند. این فرآیند به دست‌آوردن یک موم پارافین بسیار تصفیه شده با ظاهری بی بو، بی رنگ و براق منتهی می‌شود.

چگالی موم پارافین کاملاً تصفیه شده معمولاً در حدود ۰.۹ گرم در سانتی‌متر مکعب در دمای اتاق است. این مقدار ممکن است بر اساس نوع هیدروکربن‌های موجود در موم پارافین کمی متغیر باشد، اما به طور کلی، بیشتر موم‌های پارافین کاملاً تصفیه شده دارای چگالی بین ۰.۸۸ تا ۰.۹۲ گرم بر سانتی‌متر مکعب هستند.

موم پارافین کاملاً تصفیه شده به عنوان غیر سمی در نظر گرفته می‌شود. این فرآیند پالایش، هرگونه مواد سمی مانند بنزن را که ممکن است در موم پارافین خام وجود داشته باشد، حذف می‌کند. بنابراین، موم پارافین کاملاً تصفیه شده خالص شده و مطابق با استانداردهای ایمنی رایج مانند مقررات FDA برای موم مواد غذایی است.
از نظر شیمیایی بی‌اثر و بی‌بو است. اگرچه ممکن است نقطه ذوب بالای موم پارافین در صورت استفاده نادرست یا بلعیده شدن، به خطر سوختگی منجر شود، اما با رعایت اقدامات احتیاطی لازم، می‌توان از این خطرات جلوگیری کرد. در عمل، خود موم پارافین اگر به درستی استفاده شود، از خاصیت سمی ذاتی برخوردار نیست و می‌تواند به‌طور ایمن استفاده شود.

پارافین جامد موم باکیفیت

شرایط بسته بندی پارافین جامد

با توجه به مطالب فوق، شرایط بسته‌بندی پارافین باید به شرح زیر باشد:

1. موم پارافین باید در دمای محیط خنک و دور از منابع حرارتی نگهداری شود تا از نرم شدن و چسبندگی بلوک‌های مومی جلوگیری شود.

2. پارافین نیمه تصفیه شده باید در جای خنک نگهداری شود و هرگز در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. دمای محیط نگهداری نباید خیلی بالا باشد.

3. برای جلوگیری از سوء استفاده و تداخل محصولات، موم پارافین با برندهای مختلف باید جداگانه و به‌طور دقیق نگهداری شود.

4. بسته‌بندی موم پارافین باید در شرایطی انجام شود که از ورود ناخالصی‌ها به بسته‌بندی جلوگیری شود. همچنین برای جلوگیری از آتش‌سوزی، محصول باید دور از منابع آتش نگهداری و حمل شود.

به طور کلی، برای بسته‌بندی پارافین، اطمینان از شرایط خنک و خشک بودن محیط، جدا نگهداشتن محصولات با برندهای مختلف، و جلوگیری از تماس با منابع حرارتی و آتش بسیار حائز اهمیت است.

پارافین جامد یک ترکیب شیمیایی است که از زنجیره‌های مختلف هیدروکربنی تشکیل شده است و در واقع نوعی مواد هیدروکربنی اشباع است. این ماده به شکل جامد در دمای محیط زندگی انسان قرار دارد و به‌طور عمده از نفت خام به دست می‌آید.

پارافین جامد به عنوان یک ماده هیدروکربنی مشتق از نفت، برای مصارف متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله ساخت شمع، صابون، کرم‌های پوستی، کف پوش‌ها، لوسیون‌ها و موارد دیگر. این ماده به دلیل خواص خود مانند چگالی و سختی، مقاومت در برابر حرارت و سوختن، محافظت در برابر رطوبت و عایق بودن، در صنایع مختلف به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه نگهداری پارافین جامد

پارافین نیازمند شرایط نگهداری خاصی است تا از خطرات مرتبط با آتش‌سوزی جلوگیری شود. برای نگهداری از پارافین، باید از گرما و حرارت دور نگه داشته شود، زیرا این ماده قابلیت آتش‌سوزی دارد. هنگام استفاده و برخورد با پارافین، بهتر است از لباس و محافظ صورت استفاده شود تا با بخارات مضر آن در تماس نباشد و در صورت تماس مداوم با پوست، التهاب و تحریک پوست و چشم را جلوگیری کنیم.

تفاوت پارافین و وازلین

پارافین نیازمند شرایط نگهداری خاصی است تا از خطرات مرتبط با آتش‌سوزی جلوگیری شود. برای نگهداری از پارافین، باید از گرما و حرارت دور نگه داشته شود، زیرا این ماده قابلیت آتش‌سوزی دارد. هنگام استفاده و برخورد با پارافین، بهتر است از لباس و محافظ صورت استفاده شود تا با بخارات مضر آن در تماس نیامیزیم و در صورت تماس مداوم با پوست، التهاب و تحریک پوست و چشم را جلوگیری کنیم.

کاربرد پارافین جامد برای میوه

واکس‌ زدن میوه‌ها یا استفاده از پارافین مایع بهداشتی برای پوشش دادن به میوه‌ها به منظور افزایش ماندگاری و بهبود ظاهر آنها استفاده می‌شود. پارافین مایع بهداشتی، یک ماده که بی‌رنگ و بی‌بو است و از مشتقات نفتی به دست می‌آید، به عنوان ماده اصلی در واکس‌ زدن میوه‌ها استفاده می‌شود. این عمل هدف از افزایش ماندگاری میوه‌ها با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی پوست آنها است.

پارافین مایع با گرفتن منافذ روی پوست میوه‌ها، می‌تواند طول عمر آنها را به طور قابل توجهی افزایش دهد. همچنین، واکس‌ زدن میوه‌ها باعث براق شدن و زیبا شدن آنها نیز می‌شود، که این مسئله می‌تواند جذابیت و رضایت بیشتر مصرف کنندگان را فراهم کند. این موارد بیشتر در مرکبات مشاهده می‌شود، اما میوه‌های دیگری مانند سیب، انبه، هلو و گلابی نیز اغلب مورد واکس‌ زدن قرار می‌گیرند.

از آنجایی که این واکس بر روی پوست میوه‌ها قرار می‌گیرد و میوه‌ها با پوست خورده نمی‌شوند، استفاده از واکس‌ زدن میوه‌ها برای مصرف کنندگان خطری ندارد. اما در صورتی که میوه‌ای دیده شود که زخمی یا خراب است، بهتر است آن را خریداری نکرد.

خرید پارافین جامد

پارافین جامد یکی از محصولات اصلی در حوزه مواد بهداشتی و بهداشتی-آرایشی است که برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرید پارافین جامد از آرش مهیا امکان پذیر است و این شرکت به عنوان یکی از ارائه دهندگان معتبر این محصول در بازار شناخته می‌شود. با توجه به کیفیت و استانداردهای مورد تایید محصولات ارائه شده توسط این شرکت، خرید پارافین جامد از آرش مهیا می‌تواند بهترین گزینه برای مصارف مختلف از جمله استفاده در صنایع آرایشی، بهداشتی، و پزشکی باشد.

نکات خرید پارافین جامد اصل

در خرید پارافین جامد، توجه به چند نکته مهم بسیار حیاتی است. این نکات شامل موارد زیر می‌شود:

1. کیفیت محصول: از اهمیت بالایی برخوردار است که پارافین جامدی که قصد خرید آن را دارید، دارای کیفیت بالا و استاندارد باشد. مطمئن شوید که محصول از منابع معتبر و با استفاده از فرآیندهای تولیدی مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید شده باشد.

2. ترکیبات محصول: بررسی ترکیبات و مواد موجود در پارافین جامد از اهمیت بالایی برخوردار است. مطمئن شوید که محصول خریداری شده خالی از هرگونه مواد مضر است.

3. قیمت محصول: قیمت منصفانه و مناسبی برای پارافین جامد ارائه شود. توجه به قیمت‌های بازار و مقایسه آنها با قیمت ارائه شده توسط فروشنده مهم است.

4. نظرات مشتریان: مطالعه نظرات و بازخوردهای دیگران که قبلاً از همین محصول استفاده کرده‌اند، می‌تواند به شما در انتخاب بهتر کمک کند.

5. شرایط خرید: شرایط خرید شامل مواردی مانند شیوه پرداخت، شیوه ارسال و تحویل، و شرایط بازگشت کالا نیز باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

با رعایت این نکات، می‌توانید خریدی امن و مطمئن از پارافین جامد داشته باشید.

سخن آخر

پارافین های جامد با ویژگی‌های چندگانه و کاربردهای متنوع، به‌عنوان مواد چندمنظوره و حیاتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیب، حوزه‌های علمی و صنعتی را به خوبی پوشش می‌دهد. همچنین، به دلیل ویژگی‌های همچون بدون بو و رنگ، که دارد، نقش مهمی در زندگی روزمره و صنعت ایفا می‌کند.
برای تهیه این نوع پارافین باکیفیت مناسب و مطمئن با شرکت آرش مهیا تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول

پارافین جامد چیست؟

پارافین های جامد مواد کریستالی سفید و بی بو هستند که از نفت به دست می‌آیند.

پارافین جامد چه کاربردهایی دارد؟

– استفاده در صنایع شمع‌سازی و مداد رنگی
– درمان دردهای مفاصل و عضلات
– عایق کاری الکتریکی
– تهیه کود و سموم دفع آفات نباتی در کشاورزی
– در صنعت آرایشی به‌عنوان نرم‌کننده پوست استفاده می‌شود.

چه انواعی از پارافین های جامد وجود دارند؟

– پارافین سبک یا ماکروکریستال که از روش عرق‌گیری تهیه می‌شود.
– پارافین سنگین یا میکروکریستال که از روش فشار صفحات فولادی به اسلک وکس‌های کیسه شده تولید می‌شود.

چگونه می‌توان پارافین های جامد را به صورت مایع تبدیل کرد؟

برای تبدیل پارافین های جامد به مایع، آن‌ها را با استفاده از یک فرآیند گرمایی یا تقطیر تنظیم شده به حرارت می‌دهند تا به نقطه ذوب برسند.

آیا پارافین های جامد دارای انواع خاصی از نقاط ذوب هستند؟

بله، پارافین جامد با درصدهای مختلف چربی مانند 0.5 تا 1، 1 تا 3، 3 تا 5، 5 تا 7 و پارافین جامد کریستال و میکروکریستال با نقاط ذوب متفاوت در بازار موجود است.