پارافین شمع سازی مخلوطی از هیدروکربن های اشباع شده با تعداد اتم کربن بالا است. پارافینی که در نفت خام موجود است به صورت مایع و در اثر تقطیر در درجه حرارت بالا به فرم جامد در می آید. پارافین به دلیل داشتن خاصیت خنثی در صنعت کاربرد های زیادی دارد و به عنوان یکی از موارد اولیه پر مصرف در صنایع داروسازی، آرایشی، صنایع لاستیک سازی، تهیه پارچه و غیره کاربرد دارد.

ماده اصلی شمع سازی، پارافین است. پارافین را میتوان به عنوان یک ماده‌ی نفتی توصیف کرد که در بازار به دو شکل مایع یا جامد یافت می‌شود.

 پارافین مایع، مایعی سفید و شفاف می باشد در حالیکه پارافین جامد از حالتی ژله‌ ای برخوردار است و گاه با نام واکس پارافین نیز شناخته می‌شود. در واقع هر زمان که سخن از واکس پارافین به میان می‌آید مقصود اصلی همان پارافین جامد است.

مقدار خلوص پارافین ها یکی از عمده ترین مشخصه های آنهاست که در صنایع مختلف مورد توجه است مثلا پارافین واکس هایی که در ساخت شمع کاربرد دارند باید سفید و در برابر تغییر رنگ پایدار باشد.

نوع ژله ‌ای و جامد پارافین بیش از هر کار دیگری برای تولید انواع شمع مورد استفاده قرار گرفته می گیرد.

پارافین از نظر نقطه ذوب درجات مختلفی دارد. پارافین شمع سازی مورد نیاز برای ساخت شمع های قالبی باید نقطه ذوبی به میزان 60 تا 63 درجه سانتیگراد داشته باشد.

هنگام خرید پارافین باید به این نکته نیز توجه داشت که از سه نوع پارافین برای تولید شمع استفاده می شود :

پارافین قالبی (اسید دار) : بیشتر برای ساخت شمع های قالبی استفاده می شود.

 پارافین کریستالی (بدون اسید) : برای ساخت شمع های دست ساز و پارافین شمع سازی به دلیل انعطاف پذیر بودن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

 پارافین شیشه ای یا پزشکی : برای تولید شمع هایی که داخل لیوان و ظروف درست می شود، استفاده می گردد. این نوع پارافین برای تولید شمع هایی است که درون آن وسیله های تزیینی است و حالت چرب مانند دارد و اصلا شبیه پارافین های دیگر نبوده بلکه لغزنده و شل است.