پارافین مایع بهداشتی چیست و کاربردهای آن

پارافین ژله ای
خرید پارافین ژله ای و تعریف آن
سپتامبر 12, 2022
پارافین جامد در صنعت
انواع پارافین جامد و کاربرد آن در صنعت
اکتبر 17, 2022

پارافین مایع بهداشتی چیست و کاربردهای آن

پارافین مایع بهداشتی

معرفی پارافین مایع

پارافین یکی از ترکیبات شیمیایی خاص است که با توجه به تنوع و کاربرد­‌های متفاوت آن طرفداران بی‌شماری در تمام بخش ­های صنعتی و غیر صنعتی برای خود ایجاد کرده است. این ماده، بی‌رنگ و بی‌بو است و همچنین از مشتقات نفت بحساب می­ آید و نسبت به‌کاربردی که از آن انتظار می‌رود به صورت پارافین مایع بهداشتی، جامد و … در بازار یافت می‌شود.

پارافین یک ترکیب هیدرو کربنی است و در صنعت پتروشیمی از طریق نفت و یا ذغال سنگ تولید می‌شود.جالب است بدانید، تمام اتم‌های کربن در این ترکیب به یکدیگر متصل هستند. این ترکیب در قرن نوزدهم میلادی بوسیله‌ی یک دانشمند آلمانی که کارل فون ریچنباخ نام داشت، کشف شد. ریچنباخ زمانی که که سعی داشت راهی برای تصفیه ترکیبات روغنی صنعت پتروشیمی بیابد این ماده را استخراج نمود و بعد از آن در قرن بیستم این ماده وارد صنعت شمع‌سازی و بسته‌بندی و همچنین تولید روغن‌های صنعتی گردید. فرمول شیمیایی پارافین CnH2n+2 است. این ترکیب به دو صورت مایع و جامد یافت می‌شود که از نوع پارافین مایع آن‌ها بیشتر در صنعت بهره می‌گیرند و نوع جامد در شمع‌سازی به صورت وسیعی استفاده می‌شود.

پارافین مایع، یک ترکیب شیمیایی مهم است که در صنایع مختلف از جمله صنایع آرایشی، درمانی، نساجی، و صنایع بسته‌بندی به کار می‌رود. این مایع بسیار خالص و بدون بو است و از طریق تصفیه و پالایش نفت به دست می‌آید. به علت خواص ضد باکتریایی و حفاظتی‌ این ماده، در تولید محصولات آرایشی مانند کرم‌ها و لوسیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
همچنین در صنایع داروسازی به عنوان یک ماده پایه در تهیه برخی از داروها و پمادها استفاده می‌شود. پارافین مایع همچنین در صنایع نساجی به عنوان یک روان‌کننده مؤثر برای کاهش اصطکاک در دستگاه‌های چرخ خیاطی استفاده می‌شود. به طور کلی، این ماده چند منظوره از مهمترین مواد اولیه است که در صنایع مختلف به کار می‌رود.

پارافین مایع

معرفی انواع پارافین

 1. پارافین جامداز جمله مواد تشکیل دهنده پارافین جامد در حدود ۳ تا ۵ درصد روغن می‌باشد. دمای ذوب این ماده، بین ۵۸ تا ۶۰ درجه سانتی گراد است و در دمای ۵۵ درجه سانتی گراد نیز به انجماد می‌رسد و به همین دلیل در شکل جامد این ماده بیشتر دیده می‌شود. پارافین جامد نیز به سه بخش تقسیم‌بندی می‌شود:
 2. پارافین بهداشتی
  پارافین خوراکی
  پارافین صنعتی
 3. پارافین مایع
 4. در واقع پارافین مایع، یکی از انواع تصفیه شده و همچنین بسیار خالص پارافین بشمار می‌آید، که در صنایع آرایشی بهداشتی و دارویی استفاده فراوانی از این ماده می‌شود. پارافین مایع در ظاهر مایعی بی‌رنگ، شفاف، بی‌بو و روغنی شکل می‌باشد که از طریق اشباع هیدروکربن‌های صنایع پتروشیمی ایجاد می‌شود. از نظر دسته بندی، پارافین جزء روغن‌های معدنی بحساب می‌آید.بطور کلی دو نوع متفاوت پارافین مایع تولید می‌شود. نوع اول استخراج شده به اسم کروسن می‌باشد، البته به نفت سفید یا نفت چراغ نیز معروف است و به عنوان سوخت از آن استفاده می‌شود و نوع دوم آن، پارافین تصفیه شده بهداشتی و با درصد خالصی بسیار بالا است که در تولید محصولات آرایشی بهداشتی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.پارافین از زمان‌های گذشته به عنوان روغنی مناسب شناخته شده است. این روغن، بسیار تمیز می‌سوزد و کمترین دود را نسبت به دیگر روغن‌های حیوانی و معدنی ایجاد می‌کند. ولی باوجود ناخالصی‌های متفاوتی که در آن وجود دارد، کاربردهای آن را در حوزه‌های مختلف خصوصا، کاربردهای بهداشتی و درمانی محدود نموده است.

  با وجود اینکه، امکان تصفیه این ماده معدنی ایجاد شده است، پارافین نیز در اکثر کرم‌ها، لوسیون‌ها و محصولات بهداشتی و حتی برخی داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی با پیشرفت صنعت و همچنین تولید ماشین آلات بسیار پیشرفته که دارای قطعات فلزی می‌باشند، پارافین را به بخش صنعت نیز هدایت کرده اند.

مواد تشکیل دهنده پارافین مایع

پارافین مایع از ترکیباتی به نام آلکان‌ها تشکیل شده است که در گروهی به نام هیدروکربن‌ها قرار دارند. آلکان‌ها ترکیباتی هستند که فرمول شیمیایی آن‌ها به صورت CnH2n+2 است. به عبارت دیگر، این ترکیبات از زنجیره‌های کربنی تشکیل شده‌اند که همه اتم‌های هیدروژن موجود در آن‌ها دوتایی باشند و بین هر دو اتم کربن یک اتم هیدروژن قرار گرفته باشد.
پارافین مایع یکی از اعضای این گروه آلکان‌ها است که به دلیل ساختار مولکولی‌اش، درخشان، بی‌رنگ و بی‌بو است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که پارافین مایع در بسیاری از صنایع مانند صنایع آرایشی و بهداشتی، پزشکی، و صنایع شیمیایی به عنوان یک ماده پایه و کاربردی مورد استفاده قرار گیرد.

انواع پارافین مایع

پارافین مایع به دو صورت مختلف تولید می‌شود که تفاوت‌های زیادی در کاربردها و مصارف آن‌ها وجود دارد. یک نوع از پارافین مایع، به عنوان نفت سفید شناخته می‌شود و در عمل به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پارافین مایع بسیار تصفیه شده است و برای کاربردهایی مانند سوخت موتورهای جت و موشک، اجاق‌گاز و روان کننده ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در مقابل، پارافین مایع دیگر یک روغن معدنی با درصد تصفیه بالا است که در زمینه‌های مختلفی مانند تولید محصولات آرایشی و دارویی استفاده می‌شود. این نوع پارافین مایع، با داشتن خلوص بالا و خصوصیات خاص، به عنوان یک مواد اولیه اساسی در صنایع آرایشی، بهداشتی و دارویی به کار می‌رود.

پارافین وکس مایع

این نوع پارافین، یک ترکیب مایع با رنگ شفاف یا سفید است که برای مصارف مختلفی از جمله پودرهای شست و شوی صنعتی، مواد شیمیایی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. این ماده با فرمول شیمیایی CnH2n+2 شناخته می‌شود و به صورت گریدهای مختلف از جمله دارویی یا خوراکی، بهداشتی و صنعتی تولید می‌شود.
نقطه اشتعال این ماده معمولاً بین 140 تا 200 درجه سانتی‌گراد واقع می‌شود. با توجه به خواص متعدد و کاربردهای گوناگون، پارافین وکس مایع به عنوان یکی از مواد پایه در صنایع مختلف، از جمله صنایع شیمیایی، بهداشتی و بهداشتی، و صنایع غذایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بررسی تفاوت پارافین مایع صنعتی و بهداشتی

تفاوت بین پارافین مایع صنعتی و پارافین مایع بهداشتی در این است که پارافین مایع صنعتی معمولاً برای روانکاری و استفاده‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای بویی شبیه به گازوئیل است، در حالی که پارافین مایع بهداشتی بی‌بو، بی‌رنگ و کاملاً خالص است و برای مصارف بهداشتی استفاده می‌شود.

همانطور که بیان شد، پارافین مایع در دو حالت صنعتی و همچنین بهداشتی تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. پارافین مایع صنعتی با نام‌های مختلفی مانند کروزن، نفت سفید، نفت کوره و نفت چراغ شناخته می‌شود. این نوع پارافین مایع دارای مقادیر بیشتری از مواد ناخالصی است. از طرفی، پارافین مایع بهداشتی تصفیه شده و بدون هیچ گونه ناخالصی است که در آزمایشگاه‌ها و مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود. به پارافین مایع بهداشتی، پارافین مایع خوراکی هم گفته می‌شود.

بررسی تفاوت پارافین مایع و روغن پارافین

پارافین مایع و روغن پارافین دو ترکیب مختلف هستند با کاربردها و ویژگی‌های متفاوت. پارافین مایع، یک ترکیب مایع شیری رنگ است که از هیدروکربن‌های سیر شده تشکیل میشود و به عنوان یکی از انواع روغن‌های معدنی معروف است. این ماده معمولاً برای کاربردهای متنوعی مانند پودر شوی دترجنت‌های سنتزی، پروتئین‌های سنتزی نفتی، آفت کش‌های امولسیفایر و سایر مصارف صنعتی استفاده می‌شود.
از طرفی همانطور که در این مطلب اشاره شد، روغن پارافین یک نوع روغن معدنی است که از هیدروکربن‌های مختلف تشکیل شده و به دو شکل، یعنی روغن پارافین مایع سنگین و روغن پارافین مایع سبک، تولید می‌شود. این روغن به عنوان یک سوخت، یا به عبارت دیگر “نفت سفید”، شناخته می‌شود و برای مصارف متنوعی از جمله سوخت موتورهای جت و موشک، اجاق‌های گاز، بروان‌کننده ماشین‌آلات، مایع خنک‌کننده در سیستم‌های الکتریکی، مایع هیدرولیک، حلال برای گریس‌ها و تولید حشره‌کش‌ها استفاده می‌شود.
از این روغن به عنوان یک مایع سوخت استفاده می‌شود که باعث می‌شود به عنوان یکی از منابع انرژی مورد توجه در صنایع مختلف باشد. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به استفاده در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، خودروسازی، و صنایع خوراکی و دارویی اشاره کرد.

نکات استفاده از پارافین مایع

استفاده از پارافین مایع نیازمند رعایت نکات است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

1. هنگام کار با پارافین مایع، حتماً از ماسک، دستکش و لباس مناسب استفاده کنید تا از تماس مستقیم با این ماده جلوگیری شود و ایمنی شما تضمین شود.
2. در انبارهای نگهداری پارافین مایع، ممنوع است که مواد غذایی، نوشیدنی و یا سیگار نیز نگهداری شوند. این اقدام می‌تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد.
3. در صورت تماس اتفاقی با پوست یا چشم با پارافین مایع، باید محل تماس را فوراً با آب فراوان شستشو داده تا احتمال ایجاد آسیب کاهش یابد.
4. در صورت بلع پارافین مایع، باید سریعاً به بیمارستان مراجعه کرده و اقدامات لازم را برای ایمنی و سلامتی خود انجام داد.

فروش پارافین مایع

پارافین مایع، یکی از محصولات مهم و چند منظوره است که در صنایع مختلف و همچنین در زمینه پزشکی استفاده می‌شود. این محصول در سطوح مختلف کیفیتی، از جمله گرید دارویی، با استانداردهای خاص تولید می‌شود و به دلیل خلوص و تمیزی بالا، در تولید محصولات آرایشی و درمانی به کار می‌رود. پارافین مایع با داشتن فلش پوینت‌های مختلف، متناسب با نیازهای مختلف صنایع، به بازار عرضه می‌شود و کاربردهای گسترده‌ای دارد.

پارافین مایع

بررسی کاربردهای پارافین مایع

 1. در محصولات آرایشی بهداشتی و کرم‌ها، پارافین مایع بهداشتی که روغن معدنی محسوب می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارافین رطوبت پوست را حفظ می‌کند و از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش بخوبی محافظت خواهد کرد.
  از کاربردهای پایه‌ای این نوع پارافین مایع، مصرف آن به صورت سوخت می‌باشد که نام آن در صنعت کروسن یا همان نفت سفید معروف می‌باشد. این روزها از کروسن به عنوان سوخت موشک و هواپیما و همچنین برای سوزاندن در کارخانجات و ایجاد حرارت بهره می‌گیرند.
  از جمله کاربردهای دیگر آن در صنایع غذایی می‌باشد که پارافین را به عنوان یک لایه پوشش دهنده برای افزایش عمر و همچنین نگهداری میوه‌ها و تخم مرغ بکار می‌برند. این ماده در تولید برخی روغن‌های خوراکی نیز استفاده می‌شود. البته با توجه به ضررهای مصرف پارافین در خوراک، این کار از نظر بهداشتی توصیه نخواهد شد.
  یکی از خواص پارافین این است که در صورت بلعیده شدن، در سیستم گوارشی جذب نشود و مستقیم عبور کند. به همین خاطر، از پارافین مایع بهداشتی برای تهیه داروهای ملین جهت درمان یبوست استفاده می‌کنند.
  این نوع از پارافین که به پارافین مایع صنعتی معروف شده است، مانند یک روغن روان کننده عمل می‌کند و به عنوان، روغن هیدرولیک در ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. خصوصا در صنایع کاغذسازی برای روان کردن تیغ‌های که جهت برش کاغذ هستند کاربرد دارد و در صنعت نساجی به عنوان روان کننده چرخ خیاطی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  پارافین مایع، سفید و شفاف می‌باشد. که در دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد به دمای جوش می‌رسد و در دمای ۲۶۵ درجه سانتیگراد نیز بخار خواهد شد. در نتیجه در صنایع شمع سازی، ساخت کبریت، کابل‌سازی و باطری‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. و از کاربردهای این نمونه مایع نیز، مواردی همچون تولید پارچه، چسب و کاغذهای صنعتی است.

طریقه تولید پارافین در صنعت

پارافین را به دو صورت حلقوی و معمولی در صنایع پالایش و پتروشیمی تولید می‌کنند. نوع معمولی آن با توجه به مطالبی که گفته شد در صنعت پالایش وپتروشیمی تولید می‌شود. ابتدا پارافین‌های نرمال از روی ترکیبات نفتی برداشته می‌شود، و می‌توان از آمونیاک برای انجام جداسازی بهتر پارافین بهره گرفت. این نمونه از ترکیب بعد از جداسازی برای مواد اولیه در پتروشیمی در تهیه شوینده‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید پارافین حلقوی از طریق هیدروژن‌دار نمودن کربن‌های آروماتیک در هنگام تولید انجام می‌گیرد. در واقع واکنش هیدروژن دار کردن یک فرآیند همراه با گرمای بالاست. از این روش هیدروژن دار کردن کربن که جهت تولید پارافین صورت می‌گیرد بر روی پلاتین و نیکل پیاده‌سازی می‌شود.

پارافین بهداشتی

طریقه فروش پارافین مایع

معمولا انواع مختلف پارافین مایع صنعتی و پارافین مایع بهداشتی (دارویی) به صورت‌های مختلف و همچنین در بسته‌بندی‌های متفاوت در بازار یافت می‌شود. البته قیمت پارافین مایع با توجه به نوسانات اقتصادی، متغیر بوده، بنابراین برای آگاهی از قیمت پارافین و همچنین خرید این محصول می‌توانید با کارشناسان بخش فروش ما تماس داشته باشید.

سخن آخر
پارافین مایع با ویژگی‌ها و کاربردهای متنوع خود، به عنوان یکی از مواد پرکاربرد و حیاتی در صنایع مختلف شناخته می‌شود. این ماده با خلوص و تصفیه بالا، توانسته است جایگاه مهمی را در صنایع آرایشی، بهداشتی، دارویی، صنعتی و سایر زمینه‌ها برای خود بیابد.
از آرایش تا درمان، از صنایع خوراکی تا صنایع نفتی، پارافین مایع با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به بهبود کیفیت و کارایی محصولات و فرآیندهای مختلف کمک کرده و نقش مهمی در توسعه صنایع مختلف ایفا نموده است.

سوالات متداول
پارافین مایع چیست؟
پارافین مایع یک نوع روغن معدنی خالص و بی‌رنگ است که به عنوان یک ماده با استفاده بالا در صنایع مختلف به کار می‌رود.
چه کاربردهایی برای پارافین مایع وجود دارد؟
پارافین مایع در صنایع آرایشی، بهداشتی، دارویی، صنعتی، الکترونیکی و غیره به عنوان یک روغن با کیفیت برای مصارف مختلف استفاده می‌شود.
چه تفاوت‌هایی بین پارافین مایع صنعتی و بهداشتی وجود دارد؟
پارافین مایع صنعتی به عنوان سوخت و برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که پارافین مایع بهداشتی برای مصارف بهداشتی و آرایشی و به طور کلی در محصولاتی که مستلزم خلوص و تصفیه بالا هستند، استفاده می‌شود.
آیا پارافین مایع مناسب برای استفاده در صنایع غذایی است؟
عموماً خیر، زیرا پارافین مایع ممکن است در برخی موارد حاوی ناخالصی‌هایی باشد که برای مصرف در صنایع غذایی مناسب نیستند.

آیا استفاده از پارافین مایع برای پوست ایمن است؟
بله، پارافین مایع به عنوان یک روغن ملایم و ضد حساسیت برای پوست معمولاً ایمن است، اما در صورت تماس با چشم یا پوست باعث تحریک می‌شود که باید به دقت از آن پرهیز شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *