پارافین وکس- آرش مهیا
پارافین وکس چیست؟
می 29, 2022

پارافین چیست

پارافین چیست

پارافین ترکیبی بی رنگ، بی بو و بدون مزه و یک ترکیب هیدروکربنی است که از مشتقات مواد نفتی به حساب می آید. برخلاف تصور عمومی که استفاده از پارافین را تنها به استفاده به صنعت شمع سازی محدود می کند، این ترکیب مفید کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داراست. به طور کلی پارافین به دو دسته پارافین جامد و پارافین مایع تقسیم می‌شود که پارافین جامد غالبا در صنایع شمع و شمع‌سازی و مایع برای مصرف صنعتی استفاده می‌شوند. در تقسیم‌بندی دیگر پارافین‌ها از لحاظ کاربرد به سه دسته خوراکی، صنعتی و بهداشتی تقسیم می‌شوند. پارافین خوراکی عمدتاض در دام داری‌ها جهت رفع مشکلات هضم برای دام‌ها و در برخی موارد در برخی مواد غذایی مربوط به انسان استفاده می‌شوند.

پارافین‌های جامد و مایع در صنایع مختلفی از‌جمله صنایع نساجی، لاستیک‌سازی، ایزولاسیون، چسب، آرایشی و بهدشایتف بسته‌بندی، شمع‌سازی و همچنین روان کننده‌ها نقش مهم و غیر‌قابل انکاری را دارا هستند.

شایان به ذکر است کاربرد پارافین در هرک دام از صنایع نام برده شده متفاوت می‌باشد، باری مثال در لاستیک‌سازی از پارافین جهت جلوگیری از ترک خوردن لاستیک و در ایزولاسیون جهت عایق کاری در برابررطوبت و گرد‌و‌غبار از این محصول استفاده می‌شود.

از کجا پارافین بخریم؟

با توجه به عرضه‌ی اسلک وکس مرغوب که ماده اولیه پارافین محسوب می‌شود توسط شرکت‌های بزرگ پتروشیمی کشور کارخانه‌جات زیادی در کشور با متد‌های مختلف مشغول تولید این ماده صنعتی می‌باشند که با توجه به شرایط بازار ارتباط مستقیم با این کارخانه‌جات جهت خرید انواع پارافین جامد، اسلک وکس پارافین مایع بهترین و به صرفه‌ترین راه برای خریداران پارافین می‌باشد، همچنین برای خرید پارافین در مقادیر کم‌بازار ناصر خسرو تهران که مرکز فروش پارافین و سایر مواد شیمیایی صنعتی می‌باشد، توصیه می‌گردد.

نحوه ی تشخیص پارافین خوب از بد !

موارد زیادی هستند که در خرید پارافین می‌توان به آن توجه کرد و در ابتدا باید کاربری پراافین مشخص شود زیرا مرغوبیت پارافین در هر صنعت با توجه به کاربرد پارافین در آن مشخص می‌شود برای مثال در صنعت شمع‌سازی پارافین با درصد روغن پایین‌تر مرغوب‌تر محسوب می‌شود اما این مسئله د صنعت روانکاری بالعکس است.

به طور کلی پارافین با رنگ سفید‌تر از مرغوبیت و کیفیت بالاتری نسبت به پارافین‌های شیری رنگ و کم رنگ برخوردار است و همچنین داشتن‌دان ههای کریستالی در لایه‌های وسط پارافین می‌تواند ما را از تهیه‌ی پارافین جامد مرغوب و با کیفتی مطمئن نماید.

فیلت پارافین :

با توجه به نوسانات زیاد در بازار پتروشیمی و مواد اولیه نمی توان کیفیت ثابتی برای این ماده در نظر گرفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *